Skip to content

Zmiana w ZUS, czyli dobre wieści dla emerytów

ZUS poinformował, że od 31 lipca możliwe będzie tworzenie elektronicznych zaświadczeń dla świadczeniobiorców.

Oznacza to, że osoby pobierające świadczenia emerytalne lub rentowe nie będą musiały udawać się do placówek ZUS w celu uzyskania potwierdzenia danych związanych z ich ubezpieczeniem. Zmiana została wprowadzona w odpowiedzi na pandemię, a także skargi klientów na konieczność oczekiwania w kolejkach do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Potwierdzenie danych beneficjenta to dokument elektroniczny podpisany kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który nie wymaga już podpisu pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Potwierdzenie może zawierać informacje o emeryturach, rentach i zasiłkach, do których jesteś uprawniony, lub o wysokości świadczenia. Taki dokument można przesłać do firmy, która tego oczekuje.

Osoby otrzymujące świadczenia z Ubezpieczeń Społecznych prawdopodobnie znają coroczną korespondencję, którą otrzymują w styczniu (lub w lutym dla tych, którzy zdecydowali się na opóźnienie wypłaty świadczeń), informującą o wysokości świadczeń na nadchodzący rok.

Ale co zrobić, gdy ktoś potrzebuje potwierdzenia od ubezpieczonego emeryta, że żadne ubezpieczenie nie jest pobierane przez wydział? Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnia, że będzie istniała możliwość wygenerowania oświadczenia o tym fakcie.

Źródła:

https://zus-info.pl/swiadczenia-zus/

2 komentarze

 1. Kondrad88
  28 kwietnia 2022 @ 16:38

  w 2022 roku to najwyzsza pora, dobrze ze w tym czasie pojawily sie tez inne. ZUS w 2022 idzie do przodu!

 2. anan
  28 kwietnia 2022 @ 16:43

  Ludzie. Pomyśl o tym. Od lat nie dostaliście podwyżki. To, co dostałeś, to tak zwana waloryzacja kosztów utrzymania – ale tak naprawdę nie jest to podwyżka, prawda? To tylko sposób na pokazanie, że Twoja emerytura co roku traci na wartości i sile nabywczej.

  Emerytura ZUS niby staje się wyższa, ale po uwzględnieniu inflacji oszczędności (jeśli je posiadasz) tracą tyle samo, co zyskują. Na przykład, przy emeryturze w wysokości 2000 złotych w ciągu jednego roku stracisz 1200 złotych. Przy emeryturze w wysokości 50 000 stracisz już 2500… zakładając inflację na poziomie 5%. Im niższa inflacja, tym większa siła nabywcza Twojej emerytury. Rząd zabierze Ci wielokrotnie więcej…

Dodaj komentarz