Zbiory zbóż w 2022 roku różnie wyglądają. Niektórzy rolnicy zakończyli już zbiory w 2022 roku, inni wznawiają prace polowe po ulewnych deszczach. GUS opracował wstępny szacunek głównych upraw rolnych w 2022 roku. Szacuje się, że plony zbóż będą niższe niż w 2021 r. ze względu na panującą w kraju suszę.
Tegoroczna susza dotknęła wszystkie uprawy. W szczególności przewiduje się, że plony zbóż i rzepaku będą niższe niż w 2021 roku z powodu tej suszy. GUS szacuje, że te dwie uprawy z powodu suszy mogą dać plony o 1,5% niższe od ubiegłorocznych.
Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował wstępny szacunek zbiorów rolnych i ogrodniczych w 2022 roku. Z opracowania GUS wynika, że zbiory zbóż podstawowych z mieszankami wyniosą w 2022 roku około 26,6 mln ton. Jest to wynik o 1 proc. niższy od ubiegłorocznych zbiorów.
W opracowaniu oszacowano również, że zbiory zbóż ozimych w 2022 r. wyniosą 21,7 mln t, czyli o 0,9 mln t (4 proc.) więcej niż w roku ubiegłym.
Z kolei GUS szacuje, że zbiory zbóż jarych wyniosą 4,9 mln t, co oznacza, że będą o 1,3 mln t (21 proc.) mniejsze od ubiegłorocznych.
Natomiast plony zbóż ozimych łącznie z mieszankami zbóż ozimych w 2022 r. wstępnie szacuje się na 48,0 dt/ha, czyli o 2,3 dt/ha mniej niż w roku ubiegłym. Plony zbóż jarych łącznie z mieszankami zbóż jarych, według GUS, wstępnie wyniosą 36,0 dt/ha. Oznacza to, że plony będą o 1,3 dt/ha wyższe niż w 2021 roku.
Prognoza plonów dla zbóż ozimych opiera się na założeniu normalnych opadów w okresie od kwietnia do czerwca (GUS). Prognoza plonów dla zbóż jarych opiera się na założeniu, że w okresie kwietnia i maja nie wystąpi znaczna akumulacja śniegu (GUS).
Główny Urząd Statystyczny (GUS) przedstawił wstępne szacunki, jeśli chodzi o zbiory w 2022 roku nie tylko zbóż, ale także rzepaku. Wstępnie oszacował, że zbiory rzepaku wyniosą 3,6 mln ton i będą o około 12 proc. wyższe od ubiegłorocznych.
Natomiast plony rzepaku i canoli mogą być wyższe od ubiegłorocznych, a dokładnie na poziomie 33,3 dt/ha. Na plony korzystnie wpłynęły opady deszczu występujące w czerwcu i lipcu. Pomimo deficytu opadów, który wystąpił późną wiosną, wypełnienie łuszczyn jest zadowalające, co przekłada się na osiągnięty plon.
Plony rzepaku są wyższe dzięki korzystnym warunkom pogodowym w krytycznych fazach rozwoju i wypełniania nasion. W szczególności należy podkreślić, że opady deszczu odnotowano w krytycznych fazach: w czerwcu i lipcu – a także we wrześniu, gdy łuszczyny były prawie pełne, a nasiona osiągnęły dojrzałość.
W ramach infolinii urząd statystyczny odpowiada na pytania dotyczące tej sprawy oraz innych wchodzących w zakres spraw związanych ze statystyką.
3 komentarze
Justyna
8 sierpnia 2022 @ 14:54
Obecny rok był trudny dla upraw. Nie ma optymizmu, że w najbliższym czasie będzie lepiej, co oznacza, że odczujemy to wszyscy, bo w tym roku ceny wzrosną jeszcze bardziej.
Henryk
8 sierpnia 2022 @ 14:55
Przez suszę i wysokie temperatury nie ma optymizmu wśród rolników. Ceny upraw pójdą w górę jeszcze bardziej, każdy to odczuje.
Paweł
8 sierpnia 2022 @ 14:57
Sezon rolniczy w tym roku był bardzo zły i nie ma optymizmu. Może przyszły rok będzie lepszy. Trzymam za to kciuki!